Pages

Friday, October 29, 2010

Cumhuriyet’i Kuran Parti

Bu yazıya uzun zamandır bir C.H.P.’li görsem de sorsam diye çok heves ettiğim bir soruyla girmek istiyorum. Cumhuriyet’i kuran parti olmakla övünen C.H.P., bugünkü lideri ve kadrosuyla bugün 29 Ekim 1923 olsaydı Cumhuriyet’i kurma becerisini gösterebilir miydi? Bu soruyu, Önder Sav ve Onur Öymen gibi çok zeki (!) C.H.P.’lilere öncelikle ve özellikle sormak istiyorum. Ancak, alacağım cevap karşısında kahkalarla güler miyim yoksa hıçkıra hıçkıra ağlar mıyım bilemiyorum. İşin kara mizah tarafı bir yana, C.H.P.’nin durumu içler acısı. Ne ideolojik anlamda siyasi yelpazenin neresinde oldukları belli, ne herhangi bir somut alternatif sunabildikleri bir programları mevcut, ne de Türkiye’ye liderlik yapabilecek bir kadro ya da liderleri. Sol görüşlü olduklarını söyleyip milliyetçilikten söz ediyorlar. İşçi haklarını savunmak gibi temel solculuk kavramından söz ettikleri bile yok. Ekonomi ile ilgili ortaya koydukları tek oranlı vergi sistemi gibi müthiş (!) fikir, bir rakam ortaya koyarak konuştukları tek fikir oldu. Bu dahiyane fikirden dolayı genel başkanları Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nu tebrik etmek gerekiyor. Konuşma yaparkenki uslübu ise inanılmaz etkileyici. Çok merak ediyorum, o konuşmalarına çocuklar dahi inanır mı acaba?

Tüm siyasi kariyerini hizipçilik üzerine kuran Deniz Baykal da hala perde arkası oyunlarına devam ediyor herhalde ki parti çatırdıyor. Parti başkanlığından ayrılış nedeni düşünüldüğünde, Deniz Baykal’ın hala neyin peşinde olduğunu anlamak mümkün mü?

Kısaca, C.H.P. darmadağın. Oysa, en sıkı organizasyon ve koordinasyon içinde olmaları gereken bir dönemdeler. Ak Parti’nin üst üste seçimler, referandumlar kazandığı bir süreçte tüm ideolojilerden bağımsız olarak güçlü bir muhalefete demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi adına ihtiyaç var. Böylesine güçlü bir desteğe hangi parti dünyanın neresinde sahip olursa olsun, muhalefet güçlü olmak durumunda. Bazen insan C.H.P.’nin Ak Parti ile gizli bir anlaşması olup, muhalefet partisi gibi hareket edip aslında Ak Parti’nin oylarını arttırmak için çalıştığını bile düşünecek kadar şaşırıyor C.H.P.’de olanlara. Söyledikleri saçmalıklara kendileri de gerçekten inanıyorlarsa çok yazık!

Ne ideolojisiyle, ne siyaset tarzıyla, ne de insanlık özellikleriyle zerre kadar ilgim olmayan R.T.E.’yi de izliyorum ve C.H.P. ile karşılaştırınca neden Ak Parti’nin 8 yıldır iktidarda olduğunu malesef anlayabiliyorum.

Arda Tunca
(İstanbul, 20.10.2010)