Pages

Thursday, February 11, 2010

Memet Fuat’i Uğurlarken

Memet Fuat’ı yitirdi Türkiye bugün. Bir zamanların şiirlerde adı en çok geçen çocuğu, Nazım’ın Varna’dan, Prag’dan, Moskova’dan, her yerden her fırsatta seslendiği oğlu, daha sonra Türk Edebiyatı’nın önemli ismi Memet Fuat vefat etti bugün. Memet Fuat’ın Türk yazın hayatına en büyük katkısı eleştiri kültürüne getirdiği tarz ile oldu. Yapıcı bir eleştirmendi. Kelimelerin gücüyle söyledi söylenecek herşeyi. Bir edebiyat adamının en kutsal varlığını en güzel şekliyle kullandı. Edebiyat kuramı kavramının Türk Edebiyatı için geliştirilmesine temel oluşturacak katkılar yaptı.

Hepimiz Memet’i önce Nazım’ın şiirlerinden tanıdık. Nazım ile Memet’in hasret dolu yaşam öykülerine ağladık. Nazım’ın Memet’e mektuplarından kendi yaşam felsefemize dair pay çıkardık. “Varna’dan sana sesleniyorum işitiyor musun Memet” mısraından etkilendik.

Memet Fuat’ın “Nazım” adlı biyografi çalışması ile sanırım daha bir iyi tanıma fırsatı buldu Türk halkı Nazım’ı. Politika, ideoloji ve izmleri bir kenara koyarak, “iyi bir adamın” yaşamını öğrendik Memet Fuat’ten. Ölümünden kısa bir süre önce okuduğumuz “A’dan Z’ye Nazım Hikmet” çalışmasından ise Türk toplumunda “Nazım kavramının” sosyolojik, psikolojik, ideolojik ve politik yönlerinin kimler tarafından nasıl yaratıldığını anladık. Bu kavrama olumlu ve olumsuz katkı yapanların adlarını öğrendik. Yıllarca hapislere layık gördüğümüz dünya şairinin demokrat, yenilikçi ve devrimciler tarafından nasıl çürümeye terkedildiğini gördük.

Memet Fuat, Nazım’ın Türk Edebiyatı’na katkılarını şiir tekniği açısından anlatan bir çalışma yapmaktaydı. Galiba ölümüyle Nazım hakkında en çok okumamız gereken kitabı okuma fırsatını kaçırmış olduk.

Memet Fuat’ın Nazım’ı anlatmadaki olağanüstü katkıları yanında eleştiri yazılarından da bir nevi Türk Edebiyatı tarihi dersi almış olduk. Türk dilinin evrimini örnekleriyle izleme şansı bulduk o yazılardan. Editörlüğünü yaptığı Adam Sanat dergisi ise Türkiye’de edebiyat kuramı kavramına katkıda bulunmak isteyenlere örnek olması açısından önemli bir içerik sundu bizlere.

Memet Fuat şimdi Nazım’ın yanında. Herhalde hiç bu kadar yakın, bu kadar engelsiz ve bu kadar huzurlu bir buluşma yaşamadılar şimdiye kadar. Ruhunuz şaad olsun ruhumuzun dostları.

Arda Tunca
(İstanbul, 19.12.2002)